Strona Gminy Kłobuck

16 Czerwiec 2020

ŻMIJA

Zagrożenia i I pomoc

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce. Ulubionym środowiskiem żmii są polanki lub przecinki w podmokłych lasach oraz stosy kamieni na pograniczu pól i lasów w okolicach górzystych. Ze snu zimowego budzi się żmija w marcu, okres godowy przypada u niej w kwietniu i maju. Żmija jest głównie zwierzęciem nocnym, poluje jednak również chętnie i w ciągu dnia. W upalne dni lubi się godzinami wygrzewać w promieniach słońca. Poluje prawie wyłącznie na drobne ssaki- rzadziej na jaszczurki i żaby. Żmije nigdy nie atakują aktywnie i mogą być niebezpieczne tylko w przypadku bezpośredniego zetknięcia (np. nastąpienie bosą nogą).

Jad żmii to mieszanina kilku toksyn i charakteryzuje się silnym działaniem miejscowym (opuchlizna, ból) oraz działa porażająco na organizm (system trawienny, oddechowy itp.). Jad ten może być śmiertelny dla człowieka. Choć nie można w żadnym przypadku lekceważyć żmii i jej ukąszeń, to szkodliwości są fałszywe lub przesadzone. W ciągu 30 lat znamy tylko jeden i to dosyć problematyczny (pod względem związku) przypadek zgonu po ukąszeniu przez tego węża.
Częściej występują odmiany szara lub miedziana. Odmiana czarna notowana była m. in. w Gorcach, Bieszczadach i w Sudetach. Zachowanie, budowa, jadowitość osobników tej odmiany jest taka sama jak u pozostałych odmian, różnią się tylko ubarwieniem. Czarna żmija może być mulona z zaskrońcem, który posiada żółte plamy ,,za uszami”.

Pierwsza pomoc w razie ukąszenia Żmii

Pierwsza pomoc polega na obmyciu zranienia zimną wodą i unieruchomieniu kończyny, najlepiej poniżej poziomu ciała. Wskazane jest ochłodzenie kończyny za pomocą woreczków z lodem, okrycie poszkodowanego (zapewnienie komfortu termicznego).
Zasadniczym postępowaniem jest podanie surowicy przeciwko jadowi żmij i chirurgiczne opracowanie zranienia. Podanie surowicy jest skuteczne do 20 (max. 24) godzin po ukąszeniu.

UWAGA!!!

Metody polegające na nacinaniu rany i upuszczaniu krwi są historyczne i nie powinny być stosowane. Nie zaleca się również stosowania opasek uciskowych, zabronione są próby wysysania jadu. Należy monitorować funkcje układów krążenia i oddechowego.