UWAGA ! ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ

12 Lipiec 2019

Zwalczanie zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu kłobuckiego

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kłobucku informuje, że w związku z wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie miejscowości Kłobuck, w dniu 11 lipca 2019 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego zostało opublikowane rozporządzenie Nr 1/2019 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kłobucku z dnia 9 lipca 2019 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu kłobuckiego.

Zgnilec amerykański pszczół jest groźną, zaraźliwą choroba czerwiu pszczelego, powodującą duże straty w pasiekach. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wymienia ją, jako chorobę podlegającą obowiązkowi zwalczania. Likwidacja tej choroby zależy od szybkiego podjęcia szeregu restrykcji związanych z ograniczeniem przemieszczeń rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece. Ustanowienie rozporządzeniem obszaru zapowietrzonego oraz określenie zasad zachowania hodowców na terenie gminy Kłobuck jest zgodne z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i przepisami szczegółowymi oraz niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego zwierząt w trakcie działań zmierzających do likwidacji choroby.

kategoria: Powiązane pliki [1]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf rozporządzenie - skan 19-07-12 09:52 148.79KB pobierz plik: rozporządzenie - skan