UWAGA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

01 Lipiec 2021

W związku z pojawiającymi się informacjami, iż na terenie powiatu kłobuckiego  występuje  w  niektórych  miejscach  Barszcz Sosnowskiego,  prosimy  o  zachowanie  środków  ostrożności zwłaszcza na terenach polnych oraz zapoznanie się z wytycznymi przedstawionymi poniżej i przestrzeganie ich.

GIS ostrzega przed barszczem Sosnowskiego! Zapoznaj się z przepisem na bezpieczny wakacyjny spacer.

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów na skrajach pól, łąk i lasów, podczas których możemy spotkać na swojej drodze barszcz Sosnowskiego. Choć mało kto wie o tej roślinie to jest ona bardzo niebezpieczna! Przepis GIS na bezpieczne wakacje!

Uważaj na barszcz Sosnowskiego!

Dlaczego  właśnie  teraz  ostrzegamy  przed  barszczem  Sosnowskiego?  Bo  najczęściej  latem dochodzi do największej ilości poparzeń. Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to roślina parząca !
Barszcz Sosnowskiego jest on zaliczany do roślin inwazyjnych i występuje na terenie całej Polski.  Najczęściej  barszcz  Sosnowskiego  spotkać  można  wzdłuż  strumieni  wodnych,  na skarpach rowów, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Gatunek  ten  uznawany  jest  za  jedną  z  największych  roślin  zielnych  na  świecie  osiągającą nawet  do  3-5  metrów wysokości, zaś szerokość rozety liściowej do 2m i grubość łodygi może osiągać  nawet  do  12  cm.  Barszcz  Sosnowskiego  należy  do  rodziny baldaszkowatych przypominając wyglądem koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

Objawy kontaktu z barszczem Sosnowskiego
W soku  i w olejkach  eterycznych  barszczu  Sosnowskiego  występują  substancje  toksyczne (furanokumaryny), które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające  oparzenia  (wysypki,  zaczerwienienia,  opuchlizna,  owrzodzenia),  a   objawy pojawiają się  od  kilku  do  kilkunastu  godzinach  po bezpośrednim  kontakcie.
Wśród objawów u osób mających kontakt z barszczem wymienia się: nudności, wymioty, bóle głowy,  a  także  obrażenia  układu  oddechowego,  oczu,  a  nawet  wstrząs  anafilaktyczny. Wskazuje  się  również  na  możliwość  wpływu  toksycznych  związków  na  powstawanie nowotworów skóry.
Toksyczności barszczu Sosnowskiego sprzyja wilgoć i wysoka temperatura powietrza, zatem należy uważać szczególnie latem. Ponadto warto wiedzieć, że do poparzeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Jak się ustrzec przed poparzeniem ?
- nie dotykaj ich i nie zrywaj roślin przy użyciu gołych rąk,
- przebywając w bliskości barszczu Sosnowskiego chroń skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV (okulary i kremy z filtrem, odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych zakrywającą skórę, maski ochronne) i pamiętaj, że skóra dzieci jest bardziej
wrażliwa na toksyczne działanie soku barszczu,
- nie przebywaj w pobliżu barszczu Sosnowskiego ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

Zasady postępowania w przypadku wystąpienia poparzenia
- w przypadku bezpośredniego narażenia/ kontaktu na działanie barszczu Sosnowskiego w jak najkrótszym czasie przemyj skórę letnią wodą z mydłem tak, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Ponadto zaleca się umyć wszystkie przedmioty i uprać odzież,
która miała kontakt z barszczem,
- jeżeli  pojawiły  się  pęcherze  surowicze,  ale  nie  doszło  do  ich  rozerwania,  można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe,
- w przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować z okulistą,
- nie dotykaj zmienionych miejsc na skórze, stosuj na nie chłodne okłady z lodu, a dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem,
- w  przypadku  silnego  poparzenia  i  występujących  problemów  oddechowych  wezwij pogotowie ratunkowe,
- niezależnie  od  stopnia  nasilenia  objawów  –  należy  unikać  ekspozycji  na  światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

Ciekawostką  jest,  że  barszcz  Sosnowskiego  został  sprowadzony  do  Polski  z  Kaukazu  jako roślina  pastewna.  Ze  względu  na  zawartość  substancji  toksycznych  zrezygnowano  w  jego uprawy  i  obecnie  w  Polsce  roślina  ta  jest  objęta  prawnym  zakazem  uprawy,  rozmnażania i sprzedaży.  Ponadto  coraz  częściej  podkreśla  się  podejmowanie  działań  zmierzających  do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym.

kategoria: Powiązane pliki [1]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Broszura_barszcz.pdf 21-07-01 13:35 3.91MB pobierz plik: Broszura_barszcz.pdf