do góry
Strona główna Aktualności

SUKCES UCZNIÓW Z ŁOBODNA

08 Maj 2018
kategoria:
Aktualności

Kolejny sukces uczniów Gimnazjum ZSP z Łobodna w zmaganiach literacko-historycznych

Dorota Wąs oraz Kornelia Drab zostały laureatkami tegorocznego Literacko-Historycznego Konkursu Wojewódzkiego „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”. Ich prace zostały docenione przez komisję konkursową

23 kwietnia w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyło się rozstrzygnięcie IX edycji konkursu „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”, którego laureatkami zostały Dorota Wąs (III miejsce) oraz Kornelia Drab (wyróżnienie).Dotychczas w konkursie wzięło udział 2123 uczniów z całego województwa śląskiego. Konkurs zachęca młodzież do refleksji i pamięci  o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia jest Europoseł do Parlamentu Jadwiga Wiśniewska. Jest to  kolejna wygrana naszych uczniów, po ubiegłorocznym sukcesie ucznia Piotra Kasprzyka, finalisty konkursu.

Pamięć o ofiarach tej zbrodni jest ciągle żywa w narodzie polskim, stąd uczniowie, pisząc prace konkursowe, koncentrują się na poszczególnych biografiach ofiar, szczególnie tych, związanych z naszym rejonem.

Dorota Wąs napisała pracę o lokalnym poecie Władysławie Sebyle urodzonym w Kłobucku, który tworzył w tym samym okresie, co Miłosz czy Gałczyński. Dorota otrzymała jedną z głównych nagród, czyli wyjazd studyjny do Brukseli, gdzie jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Parlamencie Europejskim. Z kolei, Kornelia Drab pisała o znanym hokeiście, dwukrotnym olimpijczyku, Aleksandrze Kowalskim.

Uczennice odebrały nagrody i gratulacje od głównej sponsorki tego konkursu, Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, od Śląskiej Kurator Oświaty Urszuli Bauer, Wicewojewody Mariusza Trepki oraz Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, dr Andrzeja Sznajdera.

Honorowy patronat nad konkursem, jak co roku, sprawowali m.in. TVP Katowice i Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Oddział IPN w Katowicach. Prace konkursowe uczennic, napisane pod kierunkiem mgr Haliny Nowak, zostaną opublikowane w wydaniu książkowym. Uczennicom gratulujemy debiutu literackiego i życzymy dalszych sukcesów.

SUKCES UCZNIÓW Z ŁOBODNA

SUKCES UCZNIÓW Z ŁOBODNA

3 zdjęć
8 maj 2018