14 Listopad 2018

STO LAT POLSKI NIEPODLEGŁEJ

10 listopada w Kłobucku odbyły się obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Tradycyjnie już przedstawiciele władz Powiatu oraz Gminy na czele z Burmistrzem Kłobucka Jerzym Zakrzewskim, Zastępcą Przewodniczącej Rady Miejskiej Józefem Batógiem, Sekretarz Gminy Magdaleną Kasprzak, przedstawicielami Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Komendy Powiatowej Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej, Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku, Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka, Związku Harcerstwa Polskiego i Szkół oraz pozostałe delegacje złożyły wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej. W pierwszej kolejności pod pamiątkową tablicą Józefa Piłsudskiego, a następnie pod tablicą upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie uczestnicy przemarszem ulicami miasta udali się pod pomnik Matki Polki oraz pod pomnik Władysława Sebyły, gdzie Prezes Zarządu Powiatowo-Miejskiej Ligi Obrony Kraju - mjr Cezary Kubiak odczytał „Apel pamięci”. Na koniec orkiestra dęta z Kamyka odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Pierwszą część obchodów zakończyło wypuszczenie stu biało – czerwonych balonów przygotowanych specjalnie na tą okazję.

Po apelu w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się część artystyczna. Zaproszonych gości powitał Komendant Gminny OSP Tomasz Cajler. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu burmistrz Jerzy Zakrzewski wygłosił przemówienie okolicznościowe. Następnie głos zabrała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Olga Skwara, która w krótkim wystąpieniu nawiązała do setnej rocznicy nadania praw wyborczych kobietom.

Kolejnym punktem programu był występ grup artystycznych związanych z Miejskim Ośrodkiem Kultury, którzy zaprezentowali widowisko patriotyczne pt. „A to Polska właśnie”, po czym odbył się pokaz sztucznych ogni w swej kolorystyce nawiązujący do barw narodowych.

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada zwieńczyła uroczysta Msza św. za Ojczyznę, poprzedzona ogólnopolską akcją „"Niepodległa do hymnu", w której uczestnicy wspólnie z Burmistrzem Kłobucka odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku.

15 listopad 2018