ODSŁONIĘCIE POMNIKA JANA DŁUGOSZA

20 Wrzesień 2015
Pomnik Jana Długosza na kłobuckim rynku
Pomnik Jana Długosza na kłobuckim rynku.

Wczoraj w naszym mieście na Rynku im. Jana Pawła II odsłonięto pomnik znanego kronikarza, kanonika i wychowawcy królewskich dzieci - Jana Długosza. Niedzielne uroczystości zakończyły tygodniowe obchodzone organizowanych corocznie Dni Długoszowskich, które przypominają o dziejach historyka.

W tym roku przypada 600. rocznica jego urodzin, a rok 2015 jest ustanowiony między innymi Rokiem Jana Długosza (5 grudnia 2014 r. Sejm RP ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II, Jana Długosza oraz Polskiego Teatru).

Pomnik stanął na kłobuckim rynku, ponieważ Jan Długosz był proboszczem w kościele św. Marcina a jego decyzje wywarły duży wpływ na rozwój Kłobucka.

Z inicjatywy działającego w Kłobucku Ponadregionalnego Stowarzyszenia Edukacyjnego Wieniawa powołany został Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Długosza. Zbiórka pieniędzy trwała kilka lat, były to pieniądze wyłącznie z dobrowolnych wpłat. Autorem pomnika jest częstochowski rzeźbiarz Jerzy Kędziora.

We wczorajszej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele świata nauki i kultury, instytucji edukacyjnych i oświatowych, poczty sztandarowe, młodzież szkolna. Obecni byli również Jerzy Kędziora, twórca pomnika Jana Długosza i parlamentarzyści RP.

Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski podkreślił, że „Kłobuck jest dumny z Jana Długosza”. Natomiast Starosta Kłobucki Henryk Kiepura dodał, że „powinniśmy dbać o historię i tradycje naszych przodków”.

Poświęcając pomnik abp Wacław Depo podkreślił, że to co buduje człowieka to jest jego duch, wiedza. - Ważne jest kim człowiek jest, a nie ile i co posiada - mówił abp Depo.

W ramach Dni Długoszowskich odbył się wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych mających na celu przybliżenie postaci ks. Jana Długosza m. in. - XIII Ogólnopolski Bieg Uliczny Szlakiem Jana Długosza ”Wieniawa”, Dlugossiana Jazz Project - koncert Maciej Fortuna Trio, XIV Międzyszkolny Konkurs Historyczny Jan Długosz i Jego czasy, piknik historyczno-kulturalny oraz spotkanie z Jerzym Kędziorą twórcą pomnika Jana Długosza.

Ks. Jan Długosz (1415-1480) wybitny historyk polski, kanonik krakowski, dyplomata, proboszcz parafii św. Marcina w Kłobucku (1434-1448), wychowawca synów królewskich; od 1480 arcybiskup-nominat lwowski. Fundator beneficjów Kościoła katolickiego. Autor wielu prac o charakterze źródłowym. Najważniejsze jego dzieło to Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego, obejmujące dzieje Polski od czasów legendarnych do 1480 w 12 księgach (1455- 80).

Źródło:

Portal naszemiasto.pl