do góry
Strona główna Aktualności

NIE PAL ŚMIECI

15 Styczeń 2016
kategoria:
Aktualności
 

 Szanowni Mieszkańcy

Pragnę Państwu przypomnieć, że obowiązuje ustawowy bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenach nieruchomości oraz w piecach domowych.

Osoby spalające odpady powinny liczyć się z surowymi sankcjami. Spalanie odpadów jest bowiem wykroczeniem zagrożonym grzywną do 5.000,00 zł, a w skrajnych przypadkach może być nawet przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zakaz spalania odpadów jest związany nie tylko z regulacjami prawnymi, ale przede wszystkim z ochroną środowiska, częścią którego jesteśmy. Spalanie śmieci, takich jak np.: wszelkiego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych, zużytych opon, elementów drewnianych pokrytych lakierem, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, worków foliowych ma wpływ na zwiększoną ilość zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory.

Związki chemiczne powstające podczas spalania odpadów z tworzyw sztucznych przyczyniają się do tworzenia tak zwanej sadzy mokrej i szklistej, która działa destrukcyjnie na ścianki przewodów kominowych. Trudno ją usunąć, a dodatkowo, jej zapalenie się w przewodzie kominowym jest groźne dla otoczenia i może spowodować pożar budynku.

 Burmistrz Kłobucka
Jerzy Zakrzewski