NARODOWE CZYTANIE W KŁOBUCKU

09 Wrzesień 2020

5 września  zarówno w Polsce jak i za granicą  odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Impreza  miała również swoją odsłonę w Kłobucku. Ze względu na pandemię Covid-19 oraz fakt, że nasze miasto znajduje się w żółtej strefie, zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa, tegoroczne święto polskiej literatury zostało przeniesione do czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej. Tym razem zaproszeni goście przeczytali poszczególne sceny „Balladyny” bez udziału widowni natomiast filmy z tego wydarzenia  zostały zamieszczone w mediach społecznościowych.

W tym roku mieliśmy okazję wysłuchać „Balladyny” Juliusza Słowackiego - dzieło, które niemal od 160 lat  należy do utworów scenicznych najczęściej granych w polskich teatrach.

Organizatorami kłobuckiego Narodowego Czytania byli pracownicy  Biblioteki Publicznej Gminy  Kłobuck  i Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN WOM Filii w Kłobucku  oraz  nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Mickiewicza w Kłobucku.

W czytanie zaangażowało się wiele osób: przedstawiciele lokalnej władzy, służb, organizacji, nauczyciele, bibliotekarze, czytelnicy i uczniowie, postaciom  z „Balladyny” swoich głosów użyczyli: Jerzy Zakrzewski - burmistrz Kłobucka, mł. asp. Bartłomiej Macherzyński - Powiatowa Komenda Policji w Kłobucku, Janusz Soluch - przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Sękiewicz- za-ca przewodniczącego Rady Miejskiej, prezes Stowarzyszenia Wieniawa, Beata Hyra - nauczycielka  Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Mickiewicza w Kłobucku, Ewa Jakubowska- nauczycielka  Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Mickiewicza w Kłobucku, Małgorzata Piętka - za-ca  prezesa Stowarzyszenia Trzeciego Wieku, Kinga Syguda - pracownik Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, Artur Dąbrowski – rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce, Magdalena Jagielska - czytelniczka biblioteki.

Burmistrz Kłobucka- Jerzy Zakrzewski odczytał również list Andrzeja Dudy, w którym głowa państwa  zachęca  do udziału w akcji. - Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy - napisał prezydent.

NARODOWE CZYTANIE W KŁOBUCKU

9 września 2020