do góry
Strona główna Aktualności

NADAWANIE NUMERU PESEL DLA OBYWATELI UKRAINY

15 Marzec 2022
kategoria:
Aktualności

 

 

Już od jutra (16.03.) w Urzędzie Miejskim w Kłobucku (ul. 11 Listopada 6) obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po dniu 24 lutego 2022 r. w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę będą mogli składać wnioski o wydanie numeru PESEL.

Z przyczyn bezpieczeństwa wydawanie numerów PESEL będzie przebiegać jednak w specjalnej procedurze – analogicznej do starania się obywateli Polski o wydanie dowodu osobistego. Niezbędne będzie zatem:
- wykonie fotografii biometrycznej (fotografię można wykonać bezpłatnie w Kłobucku w Zakładzie Fotograficznym Czesław Podgórski, ul. 3 Maja 26 oraz J&D Foto Zakład fotograficzny Kłobuck, ul. 11 Listopada 18 po uprzednim pobraniu zlecenia w Biurze Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego w Kłobucku),
- pobranie odcisków palców.

UWAGA !
W celu złożenia wniosku należy mieć przy sobie wszystkie dokumenty, które pozwolą ustalić tożsamość, nawet te nieaktualne (dokument podróży, Kartę Polaka), a osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, również dokument potwierdzający urodzenie. W razie braku dokumentów wnioskodawca złoży oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Do czego uprawnia uzyskanie numeru PESEL:
- legalny pobyt przez 18 miesięcy,
- niezbędny przy pozyskiwaniu świadczeń.

W przypadku dzieci: wniosek może złożyć jego rodzic, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca nad nim faktyczną pieczę.

UWAGA !
Od osób, które skończyły 12. rok życia, będą pobierane odciski palców (niezbędna jest jego obecność w chwili składania wniosku),niezbędne będą również fotografie.

UWAGA!
Celem dokonania formalności prosimy o wcześniejsze telefoniczne umówienie wizyty pod numerem telefonu: 343100190 lub 343100191.