do góry
Strona główna Aktualności

KORONAWIRUS - o czym trzeba pamiętać?

11 Marzec 2020
kategoria:
Aktualności

KORONAWIRUS - o czym trzeba pamiętać?
Podejrzewasz u siebie możliwość zakażenia koronawirusem? Przeczytaj, jak powinieneś postąpić.


Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w państwie, w którym występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie zgłaszaj się do przychodni POZ!


Całodobowa Infolinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kłobucku na temat koronawirusa: +48 608-655-241
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kłobucku,
ul. Staszica 28, 42-100 Kłobuck


Najważniejsze zalecenia:
• Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
• Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
• Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
• Unikaj dotykania oczu, nosa i ust 

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia
dotycząca postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem:
tel. 800 190 590


Pamiętaj!
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.