GIMNAZJUM W KŁOBUCKU ZDOBYŁO KOLEJNY CERTYFIKAT

05 Kwiecień 2016

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku znalazło się w gronie 200 szkół przyjętych  do programu „Nienawiść. Jestem przeciw!”. W marcu szkoła otrzymała certyfikat „Miejsca wolnego od nienawiści”.

Celem projektu  zorganizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej było włączenie społeczności szkolnej w działania przeciw mowie nienawiści obejmującej wszelkie formy wypowiedzi, które podżegają, szerzą, promują lub usprawiedliwiają wszelakie formy nienawiści opartej na nietolerancji.
Uczestnictwo w programie wiązało się z koniecznością podejmowania działań zmierzających do tego, by kłobuckie gimnazjum stało się miejscem wolnym od nienawiści.

W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat mowy nienawiści i  promowania świadomego korzystania z internetu zorganizowano zajęcia warsztatowe TO TYLKO ZDJĘCIE NA FEJSIE…  WALCZYMY Z NĘKANIEM W SIECI. Na bieżąco na stronie internetowej szkoły zamieszczano informacje na temat prowadzonych działań, możliwości uczestnictwa w Otwartym Kursie internetowym „Miej oko na nienawiść” (platforma CEO). Zainteresowani tematyką uczniowie mieli możliwość wypowiadania się na łamach gazetki szkolnej „Gimbus” oraz uczestnictwa w szkolnym konkursie plastyczno – literackim „NIENAWIŚĆ – JESTEM PRZECIW!”

10 grudnia w MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA zorganizowano w Gimnazjum im. Jana Pawła II obchody Dnia Przeciw Mowie Nienawiści. Uczniowie klas I – III  uczestniczyli w apelu przygotowanym przez panie Annę Neczajewską – Kozińską (szkolną koordynatorkę projektu), Dorotę Ciemięgę, Iwonę Chłąd – wychowawczynię uczniów klasy IIb, którzy szczególnie zaangażowali się w realizację projektu. Należy podkreślić, że w działania służące zwiększeniu świadomości problemu w szkole oraz manifestacji sprzeciwu wobec nienawiści i hejtowaniu włączyło się wielu uczniów i nauczycieli (panie K. Sowińska, E. Żogała, A. Pyzik,  J. Hamerla, A. Kukuła).

Organizatorzy  przypomnieli społeczności szkolnej, że źródłem wszystkich przysługujących nam praw i wolności jest przyrodzona i niezbywalna godność człowieka, a jedną  z najcenniejszych wartości społeczeństw demokratycznych wolność słowa. Kontynuacją prowadzonych działań będzie zaplanowana na maj kolejna edycja Powiatowego Konkursu o Prawach Człowieka.

relacja
Anna Neczajewska - Kozińska