EGZAMIN GIMNAZJALNY OCZAMI KŁOBUCKICH GIMNAZJALISTÓW

22 Kwiecień 2016

W tym tygodniu młodzież z całej Polski przystąpiła do egzaminu gimnazjalnego. To już drugi w ich życiu tak poważny sprawdzian. W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku do egzaminu przystąpiło 117 uczniów.

Trzydniowe zmagania młodzieży rozpoczął egzamin z części humanistycznej. Gimnazjaliści na początku zmierzyli się z historią oraz wiedzą o społeczeństwie. Jak sami mówili, nie było zadań, które byłyby dla nich szczególnie trudne.

- Większość zadań była prosta, chyba że nie znałem odpowiedzi – mówił z uśmiechem Artur Stefański, uczeń klasy trzeciej kłobuckiego gimnazjum.

Podobnego zdania byli też inni uczniowie.

- Pierwsza część egzaminu nie była trudna. W większości zadań wystarczyło umiejętne czytanie ze zrozumieniem, pozostałe pytania wymagały już wiedzy z określonych przedmiotów. Mam nadzieję, że udało mi się osiągnąć bardzo dobry wynik – mówił Jan Dominik, uczeń kłobuckiego gimnazjum.

W drugiej części testu uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego. Tutaj z kolei podstawowym dylematem młodzieży była dłuższa forma wypowiedzi. Rozprawka, charakterystyka czy opowiadanie - wszyscy zastanawiali się przed wejściem na salę. Po otwarciu arkuszy okazało się, że tym razem komisja postanowiła sprawdzić u młodzieży umiejętność pisania charakterystyki.

- Tematem wypracowania była charakterystyka wybranego bohatera, dla którego wolność była najważniejszą wartością. W swojej pracy zdecydowałem się przywołać postać Jana Bytnara z „Kamieni na szaniec”. Wydaje mi się, że to dobry wybór. Poza tym większość zadań rozwiązałem bez większego problemu – mówił Adrian Kwec, uczeń III klasy.

W kolejnym dniu uczniowie zmierzyli się z przedmiotami z zakresu matematyczno – przyrodniczego. Na początku gimnazjaliści musieli wykazać się wiedzą z fizyki, chemii, biologii i geografii, w drugiej części zaś rozwiązywali zadania z matematyki. Po wyjściu z sali można było spotkać się z różnymi opiniami. Większość twierdziła, że tym razem trzeba było troszkę pogłówkować.

Ostatni dzień egzaminu był z kolei sprawdzianem wiedzy z języka obcego nowożytnego. Gimnazjaliści już wcześniej musieli zadeklarować, który język będą zdawać. W kłobuckim gimnazjum zdecydowana większość osób wybrała język angielski, jedna uczennica zdecydowała się na język niemiecki. Tak jak w poprzednich dniach, egzamin z języka obcego został podzielony na dwie części. Tym razem był to zakres podstawowy i rozszerzony. Jak zwykle opinii było prawie tyle samo, co uczniów.

W kłobuckim gimnazjum znalazło się też troje szczęśliwców, którzy dzięki zdobyciu tytułu Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego zostali zwolnieni z odpowiedniej części egzaminu. Do grona wybrańców należeli: Alicja Długosz, Maciej Miland i Tomasz Dądela.

Na wyniki egzaminów uczniowie muszą poczekać do czerwca.

Relacja - Dorota Ciemięga

Egzamin kłobuckich gminazjalistów