CAPSTRZYK NIEPODLEGŁOŚCI

21 Listopad 2022

W nawiązaniu do przedwojennej tradycji, w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości, w Kłobucku odbył się uroczysty Capstrzyk Niepodległości, podczas którego oddano hołd bohaterom.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:11 wspólnym wykonaniem "Mazurka Dąbrowskiego" władz samorządowych wraz z uczniami kłobuckich szkół podstawowych, średnich, przedszkoli, organizacjami samorządowych oraz mieszkańcami. Następnie wszyscy uczestnicy wspólnie zatańczyli poloneza.

O godzinie 18:00 przedstawiciele władz Gminy na czele z Burmistrzem Kłobucka Jerzym Zakrzewskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej Januszem Soluchem, Wiceprzewodniczącym Andrzejem Sękiewiczem oraz Radnymi Rady Miejskiej  wzięli udział w uroczystościach obchodów Święta Niepodległości.  Wraz z nimi przy pomniku Władysława Sebyły zebrali się przedstawiciele samorządów, delegacji kombatantów, przedstawicieli służb mundurowych, szkół, przedszkoli, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy.
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem kłobuckiego poety, w asyście pocztów sztandarowych oraz orkiestry dętej z Kamyka nastąpił przemarsz pod tablicę upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, następnie pod pomnik Matki Polki oraz pod pamiątkową tablicę Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego oraz odczytanie Apelu Pamięci. Wszyscy uczestnicy, którzy postanowili wziąć udział w obchodach zostali obdarowani kotylionami w barwach narodowych przygotowanych przez  uczniów gminnych szkół oraz chorągiewkami w barwach narodowych.

11 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku odbyło się widowisko patriotyczne pn.: "W kraju nad Wisłą" w którym wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Kłobucka", Zespół Śpiewaczy "Kłobuczanie", soliści grupy teatralnej "aMOK", Studio Piosenki "Śpiewajka" oraz Zespół Śpiewaczy KGW "Zagórzanka”.

Foto Krzysztof Świtalski KSW Foto