APEL BURMISTRZA

07 Grudzień 2018

Szanowni Mieszkańcy

Pragnę Państwu przypomnieć, że obowiązuje ustawowy bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenach nieruchomości oraz w piecach domowych.

Osoby spalające odpady powinny liczyć się z surowymi sankcjami. Spalanie odpadów jest bowiem wykroczeniem zagrożonym grzywną do 5.000,00 zł, a w skrajnych przypadkach może być nawet przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zakaz spalania odpadów jest związany nie tylko z regulacjami prawnymi, ale przede wszystkim z ochroną środowiska, częścią którego jesteśmy. Spalanie śmieci, takich jak np.: wszelkiego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych, zużytych opon, elementów drewnianych pokrytych lakierem, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, worków foliowych ma wpływ na zwiększoną ilość zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory. Niestety, jak wskazują zapisy monitoringu jakości powietrza w Kłobucku (system airly), w godzinach wieczornych pomiędzy 19.00 a 23.00 następuje znaczne przekroczenie wartości dopuszczalnych wskaźników zanieczyszczenia powietrza pyłami PM2,5 i PM10.

Związki chemiczne powstające podczas spalania odpadów z tworzyw sztucznych przyczyniają się do tworzenia tak zwanej sadzy mokrej i szklistej, która działa destrukcyjnie na ścianki przewodów kominowych. Trudno ją usunąć, a dodatkowo, jej zapalenie się w przewodzie kominowym jest groźne dla otoczenia i może spowodować pożar budynku.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszej gminy, aby swoje domy ogrzewali tylko i wyłącznie opałem do tego przeznaczonym. Dbanie o dobro wszystkich jest obowiązkiem każdego mieszkańca!
W związku z powyższym informuję, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone kontrole przydomowych kotłowni oraz palenisk.

Burmistrz Kłobucka
Jerzy Zakrzewski

kategoria: Powiązane pliki [1]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz