do góry
Strona główna Aktualności

81. ROCZNICA ŚMIERCI WŁADYSŁAWA SEBYŁY

09 Kwiecień 2021
kategoria:
Aktualności

11 kwietnia przypada 81. rocznica śmierci poety Władysława Sebyły.

Władysław Sebyła urodził się 6 lutego 1902 r. w Kłobucku. Był jednym z najwybitniejszych poetów Dwudziestolecia Międzywojennego (zachwycał się nim Czesław Miłosz, był idolem dla Tadeusza Gajcego). Ojciec poety Michał Sebyła był nauczycielem i kierownikiem szkoły w Kłobucku, zaangażowanym w działalność polityczną i niepodległościową. Rodzina Sebyłów mieszkała na ul. Wały, niedaleko rynku, przy którym mieściła się niewielka szkoła powszechna. Wczesne lata młodości Władysław Sebyła spędził z młodszym bratem i owdowiałym ojcem. Michał Sebyła wraz z synami opuścił Kłobuck około roku 1910 i po krótkim pobycie w Częstochowie przeniósł się do Będzina, gdzie uczył w szkołach.

Wszechstronne uzdolnienia Władysława dały o sobie znać już wcześnie, - grywał na skrzypcach, uczył się gry na fortepianie. Był wrażliwym krytykiem i eseistą, tłumaczył poezje i bajki francuskie oraz rosyjskie. Wielokrotnie sięgał po pędzel, ale nigdy nie rozwinął profesjonalnie swoich zdolności, choć zostawił po sobie sporo obrazów olejnych, akwarel, szkiców sangwiną oraz węglem.

Aby wziąć udział w I powstaniu śląskim (ówcześnie siedemnastoletni uczeń gimnazjum w Sosnowcu ) sfałszował własne świadectwo urodzenia dodając sobie dwa lata. Władysław Sebyła niedługo potem został jednym z uczestników wojny polsko – sowieckiej 1920 roku. W 1921 roku rozpoczął naukę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. Pomimo uzdolnień matematycznych po roku przeniósł się na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie podjął studia polonistyczne. Uczęszczał także na wykłady i seminaria z zakresu historii sztuki w Szkole Sztuk Pięknych.
Od 1927r. należał do grupy literackiej "Kwadryga" (w latach 1929 - 1931 był redaktorem naczelnym i współwydawcą czasopisma grupy o tej samej nazwie). Debiutował w 1927 r. cyklem wierszy "Modlitwa". Inne jego tomiki poetyckie to: "Pieśni szczurołapa" (1930), "Koncert egotyczny" (1934), "Obrazy myśli" (1938). W 1938 r. został uhonorowany Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatur.
W stopniu Podporucznika dostał indywidualne powołanie mobilizacyjne 28 sierpnia 1939 roku do słynnego 13 pułku piechoty stacjonującego w Pułtusku. Po przeniesieniu do Korpusu Ochrony Pogranicza został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i uwięziony w obozie jenieckim w Starobielsku. Zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Charkowie/Piatichatkach w kwietniu 1940 r.

Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka uchwałą Władz Miejskich z dnia 26 czerwca 1991 roku Dom Kultury w Kłobucku otrzymał imię Władysława Sebyły.
Od 1999 r. na cokole pomnika Władysława Sebyły w Kłobucku umieszczona została urna z ziemią pobrana z Miejsca Kaźni Katyńskiej symbolizującego wszystkie miejsca egzekucji polskich oficerów na Wschodzie.
Imię zasłużonego poety otrzymała również Szkoła Podstawowa nr 1 w Kłobucku 6 maja 2000 r.