74. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

01 Sierpień 2018

74. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Dziś o godzinie 17.00 dla upamiętnienia 74. rocznicy, na trzy minuty na terenie naszego miasta zostaną włączone syreny alarmowe. 1 sierpnia to Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00 (tzw. Godzina „W”) i trwało przez 63 dni. Wystąpienie zbrojne przeciwko wojskom niemieckim przyniosło zagładę miasta Warszawa oraz śmierć wielu ludzi. Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Mimo, że zakończyło się klęską jest przykładem patriotycznej walki Polaków o ojczyznę.

W 2009 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Ma on status święta państwowego i obchodzony jest w rocznicę wybuchu Powstania.