do góry
Strona główna Aktualności

71. ROCZNICA WYZWOLENIA KŁOBUCKA

19 Styczeń 2016
kategoria:
Aktualności
Uczestnicy wydarzenia

17 stycznia 1945 r. Kłobuck został wyzwolony spod okupacji hitlerowskiej. W tym roku przypada 71 rocznica tego wydarzenia. W związku z tym w poniedziałek 18 stycznia w Urzędzie Miejskim w Kłobucku Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych wraz z Ligą Obrony Kraju w Kłobucku zorganizowali uroczystość upamiętniającą tę datę.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele drużyn: 1 Kłobuckiej Drużyny Wędrowniczej „Zamonit” (ZS Nr 1 w Kłobucku) i 3 Kłobuckiej Drużyny Starszoharcerskiej „Kompas”(Gimnazjum JP II w Kłobucku) wraz z komendantką Hufca hm. Beatą Plutą.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: kap. Zygmunt Grzybowski – Prezes Związku Kombatantów RP i BWP w Kłobucku, major Jan Trzciński – Prezes Zarządu Kombatantów RP i BWP w Częstochowie, dr kapitan Józef Sowa – Prezes Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, p. Andrzej Brzózka, p. Franciszek Ochmański, p. Józef Chyra. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz powiatowych i miejskich: Wicestarosta Kłobucki – Maciej Biernacki, Burmistrz Kłobucka – Jerzy Zakrzewski oraz przedstawiciel KPP w Kłobucku -  podinsp. Andrzej Tobolski. W spotkaniu udział wzięli również uczniowie ZS nr 3 w Kłobucku.

Ceremonię uświetniła obecność pocztów sztandarowych: Hufca ZHP im. Bohaterów Bitwy Pod Mokrą w Kłobucku, Związku Kombatantów RP i BWP w Kłobucku i  LOK w Kłobucku. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie akordeonu w wykonaniu p. Franciszka Ochmańskiego, który jako mały chłopiec zagrał "Mazurka Dąbrowskiego" w wyzwolonym mieście w obecności mieszkańców tłumnie zgromadzonych w remizie w styczniu 1945 roku. Następnie p. Andrzej Brzózka z Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka przedstawił  w ciekawy sposób fakty historyczne do tej pory nigdzie niepublikowane. Głos zabrał także kap. Zygmunt Grzybowski – Prezes Związku Kombatantów RP i BWP w Kłobucku, który opowiedział swoje losy, jako młodego chłopaka związane z tamtymi wydarzeniami.

Uroczystość ta była prawdziwą, żywą lekcją historii. Umożliwiła wszystkim uczestniczącym w spotkaniu poznanie nowych ciekawych informacji dotyczących naszego miasta i regionu.

Kłobuccy harcerze z ZS Nr 1 zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej - pod obeliskiem Władysława Sebyły i pomnikiem Matki Polki.

Relacja komendantki Hufca hm. Beaty Pluty

ROCZNICA WYZWOLENIA KŁOBUCKA SPOD OKUPACJI HITLEROWSKIEJ

Rocznica wyzwolenia Kłobucka spod okupacji hitlerowskiej

7 zdjęć
20 stycznia 2016