100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ

18 Sierpień 2020

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, które zbiega się z kościelnym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. W tym roku przypadła 100. rocznica bitwy, która zadecydowała o losach wojny polsko-bolszewickiej.

W Kłobucku obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez delegacje pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, tablicą pamiątkową poświęconą Żołnierzom Wyklętym, tablicą upamiętniającą setną rocznicę Bitwy Warszawskiej poświęconą Premierowi Wincentemu Witosowi, tablicą upamiętniającą 80. rocznicę  wybuchu II Wojny Światowej, pomnikiem Matki Polki oraz tablicą poświęconą poecie Władysławowi Sebyle. Gminę Kłobuck reprezentowali Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, Sekretarz Sylwia Piątkowska  oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kłobucku Andrzej Sękiewicz. Następnym punktem obchodów była msza święta w intencji obrońców Ojczyzny z 1920 roku, która odbyła się w Kościele p.w. św. Marcina w Kłobucku.

Druga część obchodów odbyła się przy ulicy Armii Krajowej (przy Delikatesach Centrum), gdzie zgromadzeni mieszkańcy mogli obejrzeć inscenizację historyczną Bitwy Warszawskiej.

Foto: Krzysztof Świtalski KSW Foto

100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ