do góry
Strona główna Aktualności

1 MARCA NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

01 Marzec 2016
kategoria:
Aktualności

3 lutego 2011 roku Sejm ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Święto to ustanowiono w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Termin obchodów święta nie jest przypadkowy. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy Rakowieckiej 37 na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", ostatnich koordynatorach "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją" – Józefie Batorym, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu, Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Adamie Lazarowiczu, i Józefie Rzepce.

W związku z tym 28 marca w całym kraju odbywały się Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
Na kłobuckim rynku wystartował taki bieg w niedzielę o godzinie 12.00. Organizatorem ogólnopolskim biegu była Fundacja Wolność i Demokracja, a lokalnymi przedstawicielami byli: Zespół Szkół nr 3. w Kłobucku, Kłobuckie Stowarzyszenie Sportowe NGB Kłobuck. Partnerem wydarzenia była Gmina Kłobuck.

1 MARCA NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

7 zdjęć
1 marca 2016