WYJĄTKOWA WIZYTA

08 Wrzesień 2017

W ubiegły piątek, nasze miasto odwiedził pułkownik Wojska Polskiego Zbigniew Zieliński. Wizyta pułkownika związana była z jego obecnością podczas obchodów 78. rocznicy Bitwy pod Mokrą. Spotkanie burmistrza Jerzego Zakrzewskiego oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka Sylwii Piątkowskiej z pułkownikiem odbyło się w parku na Zagórzu. Miejsce to chciał bowiem odwiedzić pułkownik, ponieważ spędził tu swoje dzieciństwo. Jego ojciec kpt. inż. Aleksander Zieliński w latach 1936-1939 był kierownikiem szkoły dla leśniczych im. Emila Lisowskiego, która swoją siedzibę miała w pałacu. Oprócz tego, że kierował szkołą dowodził też kursami przysposobienia wojskowego leśników oraz kierował kursami dywersji pozafrontowej, nastawionych na prace wywiadu i kontrwywiadu.

Podczas spotkania pułkownik Zieliński wręczył burmistrzowi swoją publikację pt. „Leśnicy na frontach II wojny światowej”. Z rąk burmistrza pułkownik otrzymał obie części monografii Kłobucka oraz tablo ze zdjęciami absolwentów Szkoły Leśników, która kiedyś mieściła się w Pałacu na Zagórzu.

Krótka wizyta pułkownika Zielińskiego w Kłobucku okazała się być ciekawą lekcją historii. Z relacji pułkownika między innymi wynika, że w Pałacu na Zagórzu pod pozorem nauki ogólnego przysposobienia wojskowego szkolono leśników w wywiadzie i kontrwywiadzie.

Zbigniew Zieliński (ur. w 1927) – pułkownik Wojska Polskiego, członek Armii Krajowej, członek Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Działacz społeczny, założyciel i pierwszy kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Był sekretarzem stanu w rządach premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Waldemara Pawlaka.

WYJĄTKOWA WIZYTA

8 wrzesień 2017